Przyjaźń z Janem Wedlem

Kordian Tarasiewicz, dyrektor Plutona, był wspaniałym przedsiębiorcą i uważnym obserwatorem życia gospodarczego. Jednym ze wzorów do naśladowania stała się dla Pana Kordiana firma E. Wedel. Kontakty z jej ówczesnym dyrektorem zarządzającym – Panem Janem Wedlem – Kordian Tarasiewicz określał jako przyjaźń biznesową. Tarasiewicz uważał firmę Jana Wedla za czołową firmę w Polsce. Kiedy przejął stery Plutona, postanowił unowocześnić sklepy tej warszawskiej palarni kawy na wzór sklepów Wedla, których przed wojną w Polsce było 28.  Kordian Tarasiewicz wspominał również, że wzorem do naśladowania był również wysoki poziom wykształcenia personelu sklepowego Wedla, estetyka opakowań, dobre stosunki z pracownikami oraz szereg udogodnień socjalnych.

Jan Wedel (na zdjęciu po prawej stronie). Źródło: NAC.

Przyjacielska wizyta w zakładach Wedla

Załoga Plutona miała okazję zwiedzać zakłady Wedla. Podczas tej wizyty, Jan Wedel zaprosił całą delegację na filiżankę czekolady. Tak opisuje Kordian Tarasiewicz to spotkanie:

„Był tam taki salonik, przyszedł pan Wedel i mówi, że bardzo miło, żeśmy odwiedzili jego siedzibę, a następnie stwierdził: „Ja się bardzo cieszę, że w «Plutonie» zaczęły takie nowe prądy działać”. Zauważył on bowiem w swoim sklepie, w swoim domu przy ulicy Puławskiej, róg Madalińskiego (ten dom stoi do dziś), taki nasz nowy sklep urządzony zgodnie z regułami nowoczesności. A zatem było to takie bardzo przyjemne określenie, pozytywne, samego Wedla, że widzi, iż firma się rozwija we właściwym kierunku. Przy czym handlowa współpraca z Wedlem rozwijała się od dawna, zaczęła się jeszcze zanim objąłem dyrekcję firmy. Sprzedawcy „Plutona” oferowali wybrane produkty wedlowskie (był to oczywiście ograniczony asortyment).”

Sześćdziesięciolecie Plutona

O biznesowej przyjaźni z dr. Janem Wedlem świadczy również fakt zaproszenia go na 60-lecie firmy Pluton w 1942 roku. Skromne przyjęcie zostało zorganizowane w fabryce przy ulicy Żytniej w Warszawie. W przyjęciu tym uczestniczyli również m.in. wiceprezydent miasta Stanisław Podwiński, dyrektorzy Izby Przemysłowo-Handlowej, prezes Warszawskiego Towarzystwa Handlu Herbatą, dyr. A. Steinborn z Hurtowni Herbaty Szumilin, dyr. M. Mikucki z F. Fuchs i Synowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *