Czego oczekiwać ?
Nie jest to espresso, ale napar o podobnej intensywności. Spodziewaj się intensywnego smaku kawy i gęstego naparu.
Instrukcja parzenia
Krok 1
Nasyp do sitka w kawiarce ziarna kawy, żeby odmierzyć idealną porcją kawy, a następnie zmiel ją drobno, ale nie aż tak jak do espresso. Grubość mielenia powinna przypominać drobne kryształki cukru.
Krok 2
Napełnij dolny pojemnik kawiarki wodą do poziomu poniżej zaworka. Woda, którą dodajesz do kawiarki powinna być gorąca, dzięki temu unikniesz nadmiernej goryczy.
Krok 3
Przesyp zmieloną kawę do sitka, nie ubijaj jej, tylko delikatnie wyrównaj dłonią. Umieść sitko w dolnym pojemniku kawiarki, gdzie przed chwilą nalałeś wodę.
Krok 4
Przykręć górną część kawiarki do dolnego pojemnika.
Krok 5
Umieść kawiarkę na kuchence. Moc palnika powinna być średnia. Zostaw otwarte wieczko, żeby sprawdzić, czy kawa nie wypływa zbyt gwałtownie. Chcemy tutaj spokojnego strumienia. Jeśli kawa wypływa zbyt gwałtownie i pryska na boki oznacza to: zbyt grube mielenie, zbyt mało kawy w sitku, zbyt dużą moc palnika.
Krok 6
Gdy woda w dolnym pojemniku zbliża się do wrzenia, usłyszysz syczący, bulgoczący dźwięk, oznacza to, że ciśnienie wypycha strumień kawy do górnej komory. Gdy strumień kawy zamieni się w żółtawą pianę (ok. 0,5-2 minut od startu) zdejmij kawiarkę z palnika.
Jak poprawić smak ?
Jeśli kawa jest zbyt wodnista, oznacza to, że zmieliłeś kawę za grubo. Jeśli kawa jest zbyt gorzka, oznacza to, że zmieliłeś kawę zbyt drobno.
Czyszczenie
Aby przygotować kawiarkę do następnego użycia, gdy dzbanek ostygnie, odkręć górną część, zdejmij gumową uszczelkę i płytkę filtrującą, które znajdują się nad sitkiem. Użyj ciepłej wody bez płynu, aby dokładnie wyczyścić wszystkie części. Jeśli nie możesz usunąć pozostałości olejków kawowych, użyj środka czyszczącego przeznaczonego do ekspresów, który usunie osad bez nadawania mydlanego posmaku.