Eryk Lipiński – karykaturzysta i grafik
Eryk Lipiński urodził się w 1908 roku w Krakowie. Po kilkuletnim pobycie z rodzicami w Moskwie w 1921 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował scenografię, malarstwo i grafikę użytkową.
Pracował dla „Tygodnika Robotnika”, „Szpilek”, gdzie był redaktorem naczelnym, „Przekroju”, „Zwierciadła”, „Świerszczyka”, „Przeglądu Kulturalnego” i innych wydawnictw. Prowadził tam kolumny satyry, projektował winiety, serie rysunkowe.
Był założycielem Muzeum karykatury w Warszawie w 1978 roku, którego był dyrektorem aż do swojej śmierci w 1991 roku.
Był jednym z założycieli Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce, a w 1991 został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Eryk Lipiński – projektant reklam
Kordian Tarasiewicz, przejmując zarządzanie Plutonem w 1934 roku, zdawał sobie sprawę z ważności reklamy w biznesie. Zatrudnił więc znanych grafików, aby przygotowali reklamy dla Plutona.
Eryk Lipiński dla tej rodzinnej warszawskiej palarni kawy przygotował kilka reklam. Jedna z nich przedstawiała maszerujących żołnierzy z podpisem: „Pluton za plutonem, za plutonem pluton, wszędzie wkracza jak zwycięska armia, kawa i herbata „Pluton”.
Lipiński projektował reklamy nie tylko dla Plutona. Pracował też dla Braci Jabłkowskich, przygotował znaki towarowe dla Ligii Kobiet oraz Wojskowego Instytutu Naukowo-Badawczego.
Dla Plutona przygotował projekty opakowań herbaty i stoisko wystawiennicze na targach Poznańskich.
Więcej o Eryku Lipińskim można przeczytać tutaj.