Eryk Lipiński – karykaturzysta i grafik

Eryk Lipiński urodził się w 1908 roku w Krakowie. Po kilkuletnim pobycie z rodzicami w Moskwie w 1921 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Warszawie. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował scenografię, malarstwo i grafikę użytkową.

Pracował dla „Tygodnika Robotnika”, „Szpilek”, gdzie był redaktorem naczelnym, „Przekroju”, „Zwierciadła”, „Świerszczyka”, „Przeglądu Kulturalnego” i innych wydawnictw. Prowadził tam kolumny satyry, projektował winiety, serie rysunkowe.

Był założycielem Muzeum karykatury w Warszawie w 1978 roku, którego był dyrektorem aż do swojej śmierci w 1991 roku. 

Był jednym z założycieli Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce, a w 1991 został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Eryk Lipiński. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Herbata Pluton – puszka projektu Eryka Lipińskiego, lata 30-te. Źródło: materiały własne.

Eryk Lipiński – projektant reklam

Kordian Tarasiewicz, przejmując zarządzanie Plutonem w 1934 roku, zdawał sobie sprawę z ważności reklamy w biznesie. Zatrudnił więc znanych grafików, aby przygotowali reklamy dla Plutona. 

Eryk Lipiński dla tej rodzinnej warszawskiej palarni kawy przygotował kilka reklam. Jedna z nich przedstawiała maszerujących żołnierzy z podpisem: „Pluton za plutonem, za plutonem pluton, wszędzie wkracza jak zwycięska armia, kawa i herbata „Pluton”.

Lipiński projektował reklamy nie tylko dla Plutona. Pracował też dla Braci Jabłkowskich, przygotował znaki towarowe dla Ligii Kobiet oraz Wojskowego Instytutu Naukowo-Badawczego. 

Dla Plutona przygotował projekty opakowań herbaty i stoisko wystawiennicze na targach Poznańskich.

Więcej o Eryku Lipińskim można przeczytać tutaj.

Reklama Plutona zaprojektowana przez Eryka Lipińskiego. Źródło: materiały własne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *