Jerzy Hryniewiecki – architekt

Jerzy Hryniewiecki, profesor Politechniki Warszawskiej, urodził się w 1908 roku w Warszawie. W 1936 roku ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Uczestniczył w walkach z niemieckim okupantem na Pomorzu w 1939 roku. 

Był projektantem lub współprojektantem wielu obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej. Zaliczały się do nich projekty zakładów „H. Cegielski” w Poznaniu, Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu, Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie, Huty im. Bieruta w Częstochowie. Najsłynniejszymi jego projektami były projekty Stadionu X-lecia w Warszawie, Hali Sportowo-Widowiskowej „Spodek” w Katowicach i „Supersamu” w Warszawie.

Więcej o Jerzym Hryniewieckim można przeczytać tutaj.

Supersam w Warszawie. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Jerzy Hryniewiecki – przygoda z Plutonem

W czasie, kiedy Plutonem kierował Kordian Tarasiewicz, ta warszawska palarnia kawy przeszła wiele zmian. Jedną z nich było zatrudnienie znanych polskich grafików, którzy projektowali opakowania, ulotki i reklamy. Jednym z tych młodych grafików, którzy współpracowali z Plutonem, był Jerzy Hryniewiecki. 

Kordian Tarasiewicz ogłosił konkurs na nowe logo Plutona na Politechnice Warszawskiej na wydziale architektury. Na konkurs ten nadesłano około 20 prac. Trzy z nich zostały wyróżnione. Zarząd palarni kawy Pluton zdecydował się na wybranie projektu Jerzego Hryniewieckiego, który zdobył drugie miejsce w konkursie. Projekt ten przedstawiał ziarenko kawy w płomieniu. Odtąd wszystkie opakowania, ulotki, papier firmowy, a nawet samochody firmowe były oznaczone tym nowy logo.

Hryniewiecki projektował również dla Plutona blaszane opakowania kawy, opakowania na cykorię w kostkach oraz wykonał projekt pomalowania karoserii samochodów firmowych Plutona. Dolna część karoserii miała kolor brązowy, górna kolor jasnokremowy z umieszczonym nowym logo Plutona. Na dachu również umieszczono logo Plutona, tak aby jadący tramwajem potencjalni konsumenci widzieli to logo.

Samochód Plutona z logo zaprojektowanych przez Jerzego Hryniewieckiego. Źródło: materiały własne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *